REGISTRÁCIA  |  PRIHLÁSENIE
NAJNOVŠIE PRÍSPEVKY VO FÓRE   
tonyro1sk dňa 6.2. 18:46
janci dňa 31.1. 19:31
GusB dňa 31.1. 11:19

NAJNOVŠIE SNEHOVÉ SPRÁVY   
Dátum Stredisko Trasa Sneh Kvalita Úprava Pridal  
9.2.2025  Kremnické vrchy  Kordíky
Kordícka zvážnica 
10 až 25 cm  starý sneh sypký  väčšinou upravené  pietro1978 
9.2.2025  Stredisko v zahraničí  Polsko
Trasa v popise 
80 až 100 cm  starý sneh sypký  upravené v celej dĺžke  tonyro1sk 
8.2.2025  Kremnické vrchy  Skalka-štadión
Inline-Bystrické sedlo 
5 až 25 cm  tvrdý podklad s popraškom  upravené v celej dĺžke  cyklosante 
7.2.2025  Kremnické vrchy  Kordíky
Kordícka zvážnica 
5 až 20 cm  starý sneh sypký  upravené takmer v celej dĺžke  OZKH 
6.2.2025  Kremnické vrchy  Kordíky
Kordícka zvážnica 
5 až 20 cm  starý sneh sypký  upravené takmer v celej dĺžke  OZKH 
2.2.2025  Kremnické vrchy  Kordíky
Kordícka zvážnica 
5 až 25 cm  nový sneh prašan  upravené s vrstvou nového snehu  OZKH 
1.2.2025  Kremnické vrchy  Kordíky
Kordícka zvážnica 
5 až 20 cm  starý sneh vlhký  upravené takmer v celej dĺžke  OZKH 
26.1.2025  Kremnické vrchy  Skalka-štadión
inline okruh 
5 až 30 cm  starý sneh mokrý  upravené v celej dĺžke  cyklosante 
25.1.2025  Kremnické vrchy  Skalka
Biela stopa sever 
15 až 30 cm  starý sneh sypký  väčšinou upravené  pietro1978 
25.1.2025  Kremnické vrchy  Kordíky
Kordícka zvážnica 
5 až 25 cm    upravené v celej dĺžke  OZKH 

Záznamov: 1-10 z celkom 95   Najnovšie | Predchádzajúca strana | Ďalšia strana | Najstaršie

Vysoké Tatry - Štrbské Pleso | 19.4.2022 | Matus Jancik | Čítané 1361x | 0 príspevkov v diskusii
Bielu sobotu oslavovali lyžiari na pretekoch Štrbské bežky
8. ročník odštartoval v sobotu 16. apríla 2022

Bežci na lyžiach z celého Slovenska, Českej republiky a Rakúska sa v sobotu 16. apríla 2022 stretli na Štrbskom Plese, aby spoločne strávili Bielu sobotu na bežkách. Počas skutočného aprílového počasia, kedy sa striedalo slnečné počasie s občasným nárazovým vetrom a miernym snežením, sa na ôsmom ročníku pretekov Štrbské bežky predstavilo spolu 223 štartujúcich.

Verejné preteky Štrbské bežky každoročne spestrujú kalendár bežeckých lyžiarskych podujatí, no z dôvodu pandémie boli preteky v roku 2021 úplne zrušené a 8. ročník plánovaný v januárovom termíne Svetového dňa snehu bol preložený práve na Veľkú noc, na záver lyžiarskej sezóny. Ani tento neskorý termín neodradil fanúšikov bežeckého lyžovania a opäť pricestovalo množstvo rekreačných lyžiarov aj známych vrcholových športovcov. Preteky sa konajú pod záštitou hudobnej skupiny No name, ktorej členovia sa pre hudobné povinnosti tento rok na štart nepostavili.

Na začiatku pretekov organizátori zo Štrby pripravili detské bežky na krátkej 300 metrovej trati s prekážkami pre najmenšie predškolské deti a deti do 10 rokov. O svoje prvé medaily zabojovalo 28 detí. Na poludnie odštartovala obľúbená disciplína SnowKidz kros šprint. Sú to preteky na približne 700 metrovej trati s rôznymi prekážkami ako slalom, cúvanie, preskoky, rôzne otočky a terénne nerovnosti. Pretekári mali možnosť zblízka vidieť aj zasnežovaciu techniku a pásové vozidlá z Areálu bežeckého lyžovania, ktoré lemovali súťažnú trať. Spomedzi 87 pretekárov bol najrýchlejší slovenský reprezentant a účastník tohtoročných Majstrovstiev sveta v behu na lyžiach do 23 rokov Andrej Renda s časom 2:52,5. Andrej odovzdal skúsenosti svojej mladšej sestre Emílii Rendovej, ktorá s časom 3:33,3 tesne zvíťazila medzi ženanami. Najmladšou pretekárkou, ktorá zdolala celú trať bola domáca 7-ročná lyžiarka Barbora Bujdová.

Ďalšou disciplínou boli preteky s hromadným štartom voľnou technikou na 2 a 5 kilometrovej trati. Víťazi dlhšej trate sú navždy vygravírovaní na putovné drevené Štrbské bežky. Dva okruhy v dĺžke 2,5 kilometra v náročnom mäkkom snehu najrýchlejšie odbehol účastník zimnej olympiády v Pekingu Peter Mlynár z ŠKP Vysoké Tatry s časom 18:23,6. O minútu neskôr dobehol víťaz kros šprintu Andrej Renda a tretie miesto s časom 19:34,4 obsadil slovenský reprezentant v skialpinizme Jakub Šiarnik z klubu Davorin.sk. Peter Mlynár zvíťazil aj v roku 2019, preto jeho meno bude na lyžiach už po druhýkrát. Prvý zápis na Štrbské bežky bude patriť pretekárke Petre Repkovej z KBT Spiš s časom 27:36,6. Druhé miesto obsadila Emília Rendová z Team Renda (27:37,2) a tretia skončila Alexandra Michalovičová z KBL Jasná (28:20,1). Na 5 kilometrovej trati súťažilo 41 pretekárov. Kratšiu dvojkilometrovú trať odbehlo 61 bežcov a najrýchlejšími boli pretekári z ŠKP Vysoké Tatry Martin Mlynár (6:54,8) a Štrbian Martin Škvarenina (7:01,9). Tretí dobehol Ľubomír Pastrnák (7:51,6) zo Štôle. Ženské preteky vyhrali tri juniorky. Prvou bola Tereza Bukasová (9:34,5) z BK Opalisko Závažná Poruba, druhá dobehla Tina Miranová (10:23,6) z MKL Kremnica a tretia skončila Mia Kováčová (10:31,2) z KB Predajná.

Okrem športového programu sú Štrbské bežky známe aj uvolnenou atmosférou a sprievodným programom. Počas celého dňa sa o hudobný podmaz postaral DJ XXL a svetoznáme hity zahrali členovia hudobnej skupiny AMIRAL zo Štrby Pretekári okrem bohatých cien, účastníckej medaily a chutného občerstvenia mohli získať ceny aj v tombole.

Organizátorom pretekov je Športový klub Štrba, ZŠ Štrba, Obec Štrba a Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry. Na príprave podujatia sa podieľajú dobrovoľní organizátori zo Štrby, ktorí vo februári usporiadali preteky pohára ZSL v behu na lyžiach a v marci privítali pretekárov na Majstrovstvách Slovenskej republiky, ktoré boli zároveň medzinárodnými pretekmi o Tatranský pohár. Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Článok on-line: https://www.skstrba.sk/novinky/bielu-sobotu-oslavovali-lyziari-na-8-rocniku-pretekov-strbske-bezky/
Video zostrih: https://www.youtube.com/watch?v=qEH2xqV6AWI
Fotogaléria: https://www.facebook.com/media/set?vanity=MTomkoPhoto&set=a.4869464163182246



     
Vysoké Tatry - Štrbské Pleso | 8.4.2022 | Matus Jancik | Čítané 1750x | 0 príspevkov v diskusii
Verejné preteky Štrbské bežky odštartujú počas Veľkej noci
16. apríla 2022 v Areáli bežeckého lyžovania na Štrbskom Plese

Naposledy sa o putovné Štrbské bežky súťažilo v januári v roku 2020 počas Svetového dňa snehu. Nasledujúce dva roky sa počas lyžiarskeho sviatku preteky pre verejnosť nekonali a usporiadatelia zo Športového klubu Štrba sa sústredili hlavne na preteky pre vrcholových športovcov a športové kluby. Fanúšikovia bežeckého lyžovania sa dočkali uvoľnenia opatrení a tradičný súťažný aj kultúrny program odštartuje ešte tento rok počas veľkonočnej soboty. Na poludnie 16. apríla 2022 sa v Areáli bežeckého lyžovania na Štrbskom Plese uskutoční 8. ročník verejných pretekov v behu na lyžiach Štrbské bežky. Podujatie sa koná pod záštitou hudobnej skupiny No Name.

Pre všetkých bežkárov organizátori pripravia dvoj a päť kilometrovú trať na ktorej sa každoročne konajú rôzne medzinárodné súťaže. Pretekať sa bude voľnou technikou s hromadným štartom a na trati bude pripravená aj klasická stopa. Mená víťazov na 5 km trati budú zapísané na putovné Štrbské bežky. Pre žiakov bude pripravená 700 metrová prekážková trať SnowKidz kros šprint s intervalovým štartom. Tento obľúbený šprint pomedzi prekážky ako slalom, rôzne obrátky, podlezenie a pod. si môžu bezplatne vyskúšať všetci prihlásení účastníci. Každý, kto prejde cieľom získa účastnícku medailu a zapojí sa do tomboly o atraktívne ceny. Drobné odmeny môžu získať aj deti do 10 rokov na krátkej rovinatej trati s malými prekážkami a najmenšie detičky si môžu prísť bezplatne vyskúšať detské bežky. Atmosféru umocní DJ a vygraduje koncert hudobnej skupiny AMIRAL. Partneri podujatia v areáli predstavia rôzny športový materiál a oblečenie.

Organizátorom pretekov je Športový klub Štrba, Obec Štrba a Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry. Na príprave podujatia sa podieľajú dobrovoľní organizátori zo Štrby, ktorí vo februári usporiadali preteky pohára ZSL v behu na lyžiach a v marci privítali pretekárov na Majstrovstvách Slovenskej republiky, ktoré boli zároveň medzinárodnými pretekmi o Tatranský pohár. Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Viac informácii o pretekoch:
www.skstrba.sk a www.regiontatry.sk.

     
Vysoké Tatry - Štrbské Pleso | 16.3.2022 | Matus Jancik | Čítané 1342x | 0 príspevkov v diskusii
Bežkovanie aj v apríli?
Vo Vysokých Tatrách bez problémov.

Vďaka nadmorskej výške Štrbského plesa a jeho polohe s vyšším objemom zrážok si tu môžete vychutnať bežkovanie počas celej sezóny. Takisto je zabezpečené umelé zasnežovanie a v kombinácii s pravidelnou úpravou tratí na profesionálnej úrovni je táto destinácia magnetom pre profesionálnych ale aj rekreačných bežeckých lyžiarov . Osem okruhov v dĺžke od 1,4 do 5 kilometrov, niektoré dokonca homologizované FIS certifikáciou, väčšina z nich je horského charakteru s prevýšeniami. Nezabudli tu ani na deti a rekreačných bežkárov, ktorí sa môžu vyšantiť na 2 okruhoch a štadióne. Podmienky sú stále veľmi dobré.

Neviete bežkovať a ani nemáte výbavu?

To vôbec nevadí. Zázemie bežeckého areálu je pripravené aj na Vás, bežky ako aj inštruktora si vybavíte priamo na mieste. Vďaka bežkovaniu objavíte čaro tohto prirodzeného pohybu, kde dostane zabrať celé telo. A ktovie, možno na budúci zimu prídete do Tatier aj s bežkami, aby ste potom objavili aj ostatné bežkárske trasy v nižších polohách, ktoré sú odkázané na prírodný sneh. Vyhliadková trasa v dĺžke 8 km spájajúca Vyšné Hágy s Novým Smokovcom či okruh v dĺžke 7,5 km na Starolesnianskych lúkach sú len dva tipy z viac ako 65 km tratí v celom Regióne Vysoké Tatry.

Do bežkovania vo Vysokých Tatrách!

Realizované s finančnou s podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky

     
Bežecké preteky | 3.3.2022 | Matus Jancik | Čítané 1773x | 1 príspevok v diskusii
Memoriál 24 padlých hrdinov SNP
63 ročník medzinárodných pretekov v behu na lyžiach

TJ Tatran Gerlachov usporiada 12. - 13. marca 2022 Medzinárodné preteky FIS Slavic Cup v bežeckom lyžovaní - 63 ročník Memoriál 24 padlých hrdinov SNP.

Podujatie sa uskutoční v Areáli bežeckého lyžovania na Štrbskom Plese so štartom hlavných kategórií o 9:15 hodine. V sobotu sú naplánované individuálne preteky klasickou technikou pre dorastenecké, seniorské a veteránske kategórie a popoludní preteky pohára ZSL v behu na lyžiach v žiackych kategóriách. V nedeľu program pokračuje individuálnymi pretekmi mužov a žien voľnou technikou. Hlavné mužské kategórie pobežia v oboch disciplínach 15 km a ženy 10 km.

Pre úspešnú organizáciu pretekov je nevyhnutné dodržiavanie platných protiepidemiologických opatrení a počas celého víkendu bude obmedzený pohyb verejnosti po lyžiarskych bežeckých tratiach vo Furkotskej doline a v bežeckom štadióne. V sobotu budú trate uzatvorené od rána do 16:00 hod. a v nedeľu od rána do 13:00. Pre verejnosť bude celý víkend prístupný malý okruh na Mlynickej lúke. Na Štrbskom Plese sú vďaka umelému zasnežovaniu a výborným snehovým podmienkam denne upravené všetky trate pre tréning vrcholových športovcov aj rekreačné bežecké lyžovanie.

Viac na http://tjtatrangerlachov.sk


     
Bežecké preteky | 23.1.2022 | Karol Kováč | Čítané 1251x | 0 príspevkov v diskusii
Prihláste sa na XI. Podhaliansky beh!
Tlačová správa

S radosťou informujeme, že na internetovej stránke www.bieg.nowytarg.pl sme spustili on-line prihlasovanie na XI. Podhaliansky beh, ktorý sa uskutoční 5. februára 2022. Trasa deviateho ročníka pretekov povedie tradične okolo prírodnej rezervácie Bor na Červenom.
Štart a cieľ sa budú nachádzať v priestore letiska v Novom Targu. Podobne ako počas predošlých ročníkov budú pre účastníkov pripravené trasy s dĺžkou 6, 15 a 30 kilometrov (CT).
Ceny pre najlepších venujú aj v tomto roku: generálny sponzor - firma SALOMON, hlavný sponzor - firma Alior Bank, miestne Samosprávy.
V kategórii OPEN budú ocenení pretekári na prvých šiestich miestach na každej z tratí, zvlášť ženy a zvlášť muži! Každý pretekár získava darček s logom podujatia a odliatu medailu!

Organizačné pokyny:
Do 2. februára 2022 je možné prihlásiť sa on-line pomocou internetového prihlasovacieho formulára.
Dňa 4. februára 2022 je možné prihlášky podávať osobne v kancelárii pretekov na letisku v Novom Targu v čase od 11:00 do 18:00 hod., rovnako ako dňa 5. februára od 8:00 do 10:30 hod.
Neplnoletí pretekári nemôžu štartovať v behu na 30 km trati.
Mládež do 18 rokov môže štartovať na 6 km a 15 km trati s písomným súhlasom rodičov alebo zákonných zástupcov.

Štartovné:
1. Prihlásenie do 2. februára 2022
-40 zł – dospelá osoba
-20 zł – deti a mládež do 18. roku života (r.n. 2004)
2. Prihlásenie od 4. februára do 5. februára 2022
-60 zł – dospelá osoba
-30 zł – deti a mládež do 18. roku života (r.n. 2004)
Štartovné je potrebné uhradiť v hotovosti pri prevzatí štartového čísla v kancelárii pretekov.

Mateusz Zamojski
Urząd Miasta Nowy Targ
ul. Krzywa 1
34-400 Nowy Targ
tel. 18-26-11-237


     
Vysoké Tatry - Štrbské Pleso | 22.1.2022 | Matus Jancik | Čítané 1808x | 0 príspevkov v diskusii
Prvé kolo pohára ZSL v behu na lyžiach
Štrbské Pleso, nedeľa 30.1.2022

Športový klub Štrba usporiada v nedeľu 30. januára 2022 prvé kolo pohára Zväzu slovenského lyžovania v behu na lyžiach. Podujatie sa uskutoční v Areáli bežeckého lyžovania na Štrbskom Plese so štartom dorastencov a dospelých o 10:00 a žiackych kategórií o 13:00 hodine. Individuálne preteky klasickou technikou lyžiari pobežia vo Furkotskej doline na tratiach v dĺžke od 1 km po 7,5 km.

Pre úspešnú organizáciu pretekov je nevyhnutné dodržiavanie prísnych protiepidemiologických opatrení. Podujatie sa uskutoční bez divákov a v nedeľu 30. januára bude počas celého dňa obmedzený pohyb verejnosti po lyžiarskych bežeckých tratiach vo Furkotskej doline a v bežeckom štadióne. Na Štrbskom Plese sú vďaka umelému zasnežovaniu výborné snehové podmienky na vrcholový tréning aj rekreačné bežecké lyžovanie nepretržite od začiatku decembra.

https://www.skstrba.sk/pohar-zsl/

     
Euroloppet | 21.1.2022 | Karol Kováč | Čítané 1603x | 0 príspevkov v diskusii
Konanie Gsiesertal Lauf je potvrdené!
Tlačová správa organizátorov, podmienky štartu na popdujatí-aktualizované 31.1.

Tento rok, na rozdiel od roku 2021, nám certifikát Green Pass Covid umožnil naplánovať podujatie s oveľa väčšou istotou. Preto vám už teraz môžeme oznámiť, že 38. ročník Gsiesertal Lauf je potvrdený na 19. a 20. februára.

Pocit optimizmu sa odráža v registráciách, ktoré sme dostali a ktoré k dnešnému dňu majú viac ako 1 000 ľudí z 18 rôznych krajín. Zľavnené registrácie budú aj naďalej dostupné do 31.01.2022.
Dôležitá informácia: Tento rok nebude možná registrácia na mieste. Online registrácia bude otvorená do nedele 20. februára do 9. hodiny.

Prirodzene, dôsledné dodržiavanie nariadení Covid je nevyhnutné. Všetky podrobnosti môžu účastníci nájsť na www.valcasies.com/en/info-covid-19/. Webová stránka tiež poskytne úplné a neustále aktualizované informácie o cestovaní do Talianska.

Vzhľadom na to, že celý úsek 42-kilometrovej trate je už niekoľko týždňov vo vynikajúcom stave, čaká nás určite veľkolepé podujatie.

Chcete byť informovaní o najnovších správach o našej akcii? Chceli by ste nejaké základné informácie? Sledujte nás na Instagrame alebo Facebooku.

Toľko tlačová správa.

Pre záujemcov, ktorí sa chcú zúčastniť podujatia niekoľko informácií o aktuálnych podmienkach cestovania do Talianska a zmenách v organizácií pretekov, ktoré som čerpal zo stránok organizátora a stránok štátnych orgánov Talianska.

Pre vstup do Talianska a voľný pohyb v súčasnosti (opatrenia platné od 1.2.2022)potrebujete predložiť:

1. Vyplnený vstupný formulár na vyhľadávanie cestujúcich (PLF formulár)v papierovej alebo digitálnej forme (dPLF formulár)na stránke: https://app.euplf.eu/#/

a niektorý z nasledujúcich:

2a. Certifikát EÚ Digital Covid/Green Pass potvrdzujúci, že ste absolvovali očkovací cyklus s vakcínou autorizovanou EMA;

alebo
2b. Certifikát EÚ Digital Covid/Green Pass preukazujúci, že ste sa úplne zotavili z COVID-19 a už nepodliehate karanténe;

alebo
2c.Certifikát EÚ Digital Covid/Green Pass alebo ekvivalentný certifikát potvrdzujúci negatívny výsledok PCR alebo antigénového testu vykonaného 72 hodín (PCR test) alebo 48 hodín (antigénový test) pred vstupom do Talianska.

Počas pobytu v Taliansku je potrebné dodržiavať platné protipandemické opatrenia.

Organizácia podujatia a opatrenia počas pretekov v súvislosti s pandémiou Covid 19

V súlade s v súčasnosti platnými predpismi FISI/FIS Anti-Covid budú počas Gsiesertal Lauf v roku 2022 implementované nasledujúce opatrenia.

POVINNÉ RESPIRÁTORY

Vo všetkých súťažných priestoroch je potrebné nosiť respirátory FFP2
Respirátory FFP2 nie je nutné nosiť počas pretekov. 1 minútu pred štartom si ich môžu súťažiaci zložiť z tváre a umiestniť ich do vlastného vrecka.
V cieli je potrebné respirátor FFP2 si znovu nasadiť.

ZELENÁ KONTROLA VSTUPU (očkovaný/vyliečený - Green pass)

Pri vchode do priestorov kancelárie pretekov (vyzdvihnutie štartovného čísla, služba voskovania, odovzdávanie medailí pre každú vekovú skupinu)
Po kontrole dostane účastník „náramok“ platný celý víkend

KONTROLA TEPLOTY

Pri vstupe do priestoru štartu vám bude skontrolovaná telesná teplota. Ak má pretekár telesnú teplotu vyššiu ako 37,5°C, nebude mu umožnené zúčastniť sa pretekov.

REGISTRÁCIA

Účastníci sa môžu zaregistrovať buď

PRI ONLINE PLATBE do nedele 20.02.2022, 09:00 alebo
Bankovým prevodom do pondelka 14.02.2022
Poznámka: Registrácia na mieste nebude možná

POČAS PODUJATIA

Transpondér v štartovnom čísle je na jedno použitie a nesmie byť odovzdaný späť organizátorom.

ODOVZDÁVANIE CIEN

Slávnostné odovzdávanie cien sa tento rok neuskutoční v zaužívanej podobe.

OBČERSTVENIE + OBED

Občerstvenie a nápoje v uzavretých obaloch budú zabezpečené na 7 občerstvovacích miestach na trase. Počas pretekov odporúčame účastníkom priniesť si vlastnú fľašu s vodou.
Namiesto obvyklého obeda v cieľovom priestore dostane každý účastník obedový balíček najvyššej kvality, ktorý si odnesie so sebou.

SANITÁRNE ZARIADENIA

7 WC bude priebežne dezinfikované.
Účastníci tento rok nebudú môcť využívať šatne a sprchy.

POVINNOSTI PRI PREZENTÁCII

Účastníci musia pri preberaní štartovných čísiel predložiť vyhlásenie o zdravotnom stave Covid:
https://www.valcasies.com/CustomerData/703/Files/Documents/covid-health-questionnaire.pdf

Ak na niektorú z otázok vo vyhlásení odpoviete "ÁNO", musíte predložiť negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín alebo antigénový test nie starší ako 48 hodín pred začiatkom štartu.

V rámci spolupráce servera Bežkár.sk s organizátorom podujatia Gsiesertal Lauf ponúkam možnosť voľného štartu pre aktívnych užívateľov. V súčasnosti mám už voľné štarty obsadené aj s niekoľkými náhradníkmi.

Podmienky a opatrenia sa vzhľadom na pandémiu Covid-19 môžu meniť, preto odporúčam sledovať stránku organizátora po kliknutí na banner alebo priamo na podstránke venujúcej sa tejto problematike: http://www.valcasies.com/en/info-covid-19/


     
Kremnické vrchy - Skalka | 20.1.2022 | Cyklo Santé | Čítané 1692x | 0 príspevkov v diskusii
Víkendové preteky
Slovenský pohár v behu na lyžiach



SLOVENSKÝ POHÁR V BEHU NA LYŽIACH 2022
Mestský klub lyžiarov (MKL) Kremnica usporiada v sobotu a v nedeľu 22. - 23. januára 2022 na Skalke preteky Slovenského pohára v behu na lyžiach žiactva, dorastu, juniorov, dospelých, veteránov a Slovenskú zimnú univerziádu.
Bude to prvé podujatie pretekového kalendára v behu na lyžiach na Slovensku, ktoré sa v sezóne 2021-2022 uskutoční.
Propozície:
http://www.slovak-ski.sk/files/zavody/953/propozice_v.pdf
Propozície, univerziáda:
http://www.slovak-ski.sk/files/zavody/960/propozice_v.pdf
https://www.visitkremnica.com/slovensky-pohar-v-behu-na-lyziach-2022/

Pre verejnosť budú všetky bežkárske trate otvorené, okrem 2km okruhu zo štadióna. Prosíme všetkých rešpektovať pokyny usporiadateľov. Ďakujeme.

     
Kremnické vrchy - Skalka | 18.1.2022 | Karol Kováč | Čítané 4864x | 7 príspevkov v diskusii
Popis bežkárskych tratí v stredisku Skalka pri Kremnici
Pre mnoho ľudí aj napriek značeniu, sú stále dosť neprehľadné (doplnené o gpx súbory)

Pred dvoma rokmi konečne pribudlo značenie tratí v okolí štadióna. Značenie bolo čiastočne zničené vandalmi a potom opravené. Stále sú však miesta kde sa bežkári, ktorí nepoznajú dôkladne trate, ťažšie orientujú.
Rozhodol som sa preto aj vzhľadom na obrovské množstvo ľudí, ktorí prichádzajú do strediska nad Kremnicou urobiť mapky a popísať jednotlivé trasy.
Tak ako v predchádzajúcom článku pod pojmom bežkár, bežkári mám na mysli všetky pohlavia, teda aj slečny a dámy bežkárky, aby som často používaný výraz písal jednoduchšie. Verím, že to nebude prekážať. Ďakujem za pochopenie. Ak niekde spomínam začiatočníkov a menej skúsených bežkárov, je to preto aby som upozornil na nástrahy tratí. Je vecou každého aby správne odhadol svoje schopnosti a zbytočne si neublížil. Ohľaduplne k ostatným by sme sa mali správať všetci, teda aj rýchli pretekári ako aj učiaci sa bežkári.

1. Štadión

Na štadióne je viac stôp ale základný okruh sa jazdí v smere proti hodinových ručičiek tak, ako vídame na atletických dráhach. Dĺžka vonkajšieho okruhu je cca 400-500 metrov, čistá rovina. Plocha štadióna je vhodná pre úplných začiatočníkov, tu prebieha aj základný kurz bežeckého lyžovania.

2. Inline dráha (obr.č.2)

Inline dráha s prepojmi má spolu cca 2 km. Dlhší okruh má dĺžku 1,4 km a malý okruh je dlhý 0,4 km.
Trasa začína od štadióna v smere hodinových ručičiek povedľa pripravovanej nádrže na vodu, ďalej v miernom stúpaní je odbočka vpravo na malý okruh a vľavo za zákrutou je najstrmší a najdlhší kopec inline okruhu. Potom ešte 2 mierne stúpania a ďalej trať pokračuje v klesaní a z ľavotočivej zákrute sa dostaneme už na úsek kde je obojsmerná premávka a netradične ideme po ľavej strane. Na konci inline dráhy sa točíme doprava a dolu pokračujeme znovu netradične po ľavej strane. Napriek tomu, že trať je vyznačená šípkami dosť bežkárov nerešpektuje smer jazdy ale nebýva to problém, pretože sa tu jazdí pomerne pomaly.
Trasa s prevýšením 20 metrov je vhodná pre začiatočníkov, ktorí už zvládajú mierne zjazdy a zákruty.
Stiahnite si gpx trate: http://www.bezkar.sk/trasy/Skalka_Inline_1,4km.zip

3. Inline dráha -Bystrické sedlo (obr. č.3)

Trať je dlhá 2,8 km s prevýšením 35 metrov. Vhodná pre začiatočníkov, ktorí zvládajú mierne zjazdy a zákruty.
Po absolvovaní prvej časti inline dráhy, trať na jej otočke pokračuje ďalej rovno. Opäť podľa značenia by sa malo ísť po ľavej strane miernym klesaním k Bystrickému sedlu. Altánok v Bystrickom sedle obídeme zľava a potom sa vraciame pravotočivou zákrutou späť znova po ľavej strane až na inline dráhu, ktorou potom pokračujeme do cieľa až na štadión.
Stiahnite si gpx trate: http://www.bezkar.sk/trasy/Skalka_BystrickeS_2,8km.zip

Na ďalšie trate, ktoré budem popisovať sa už nastupuje zo štadióna na pravej strane jeho konca.


4. Popod štadión (obr.č.4)

Táto krátka trasa v dĺžke 1,1 km začína na konci štadióna ale hneď sa stáča vpravo, ide vedľa tenisových kurtov, pokračuje vpravo popod Relax a vracia sa pod štadiónom na koniec štadióna a späť k rozhodcovskej veži. Trasa je vhodná pre začiatočníkov, ktorí zvládnu mierny zjazd a zákruty. Prevýšenie trasy je 10 metrov.
Stiahnite si gpx trate: http://www.bezkar.sk/trasy/Skalka_PodStadion_1,1km.zip

5. Dvojka (obr. č.5)

Trasa dlhá 2,2 km už na konci štadióna pokračuje ľavotočivou klesajúcou zákrutou do lesa, pokračuje rovinkou a potom miernym klesaním. Nasleduje pomerne strmý ale krátky kopec, ktorý sa dá obísť vpravo traverzom - označené bodkovanou čiarou. Po krátkom úseku sa trasa opäť spojí a po miernom stúpaní nasleduje odbočka doľava do strmého 10% stúpania pod Bystrické sedlo v dĺžke 100 metrov. Tam sa potom napojí na trať z Bystrického sedla späť na štadión.
Trasa je vhodná už pre trochu zdatnejších bežkárov, ktorí zvládnu zákruty v trochu väčšej rýchlosti a neboja sa strmšieho stúpania.
Menej zdatní bežkári môžu mať trochu problém s prvou zákrutou najmä ak je trať tvrdšia. Trasa má prevýšenie ak pôjdeme prvý krátky strmý kopec celkom 35 metrov.
Stiahnite si gpx trate: http://www.bezkar.sk/trasy/Skalka_Dvojka_2,2km.zip

6. Horná štvorka (H4) (obr.č.6)

Trať pôvodne označovaná ako horná päťka začína a pokračuje ako vyššie popísaná dvojka. Neodbočíme vľavo do strmáku pod Bystrické sedlo ale pokračujeme miernou klesajúcou zákrutou v pravo. Potom trasa pokračuje zvlneným profilom pod najdlhší a najstrmší kopec na trati. Ďalej je prvá odbočka vpravo, tam smeruje trať Dolnej štvorky. Horná pokračuje stúpaním priamo. Tu asi o 20 metrov je ďalšia odbočka doprava.
Je to slučka na Stredný Kiar v dĺžke asi 800 metrov, z ktorej sa vrátime o trochu vyššie na pôvodnú trať. Tu treba odbočiť prudko vpravo a pokračovať v stúpaní hore. Po asi 80 metroch je ďalšia odbočka vpravo na Vrchný Kiar na ktorý sa dostaneme po 300 metroch a znovu sme na pôvodnej trati.
Ak sa rozhodneme odbočiť na obe slučky na Kiare, tak si trasu Hornej štvorky predĺžime o viac ako 1 km. Ak uvedené slučky neabsolvujeme - pokračujeme bodkovaným úsekom na mapke, kde na Vrchnom Kiari sa trate spájajú a trasa pokračuje ďalej miernym klesaním a potom do kopca na Mýtny vrch, najvyšší bod H4. Odtiaľ trať pokračuje zjazdom a po miernom odbočení vľavo sa dostaneme k miernemu stúpaniu, ktoré nás privedie k najťažšej zákrute - Tobogán.
Je to 180 stupňová klesajúca zákruta, ktorá býva často vydratá od pluhujúcich bežkárov. Trať ďalej pokračuje zvlneným profilom a po ostrej zákrute v pravo a následnej vľavo sa dostávame na zjazd točiaci sa doprava ku kopčeku Ťava za ktorým je opäť krátky zjazd a potom mierne stúpanie, po ktorom sa miernym klesaním dostaneme pod Bystrické sedlo a už skôr popísanými trasami sa vrátime na štadión. Záver trasy býva upravovaný tak ako je vidieť z mapky, no variantom je aj úsek vyznačený bodkovanou čiarou.
Horná štvorka má aj s odbočkami na Kiare dĺžku 5,4 km a prevýšenie 100 metrov.
Bez odbočiek na Kiare je to 4,3 km a prevýšenie 90 metrov. Trasa nie je vhodná pre začiatočníkov a menej skúsených bežkárov. Neodporúčam hlavne ak je trať tvrdá a miestami zľadovatená.
Stiahnite si gpx trate cez Kiare: http://www.bezkar.sk/trasy/Skalka_H4cezKiare_5,4km.zip
bez odbočiek cez Kiare: http://www.bezkar.sk/trasy/Skalka_H4_4,4km.zip

7. Dolná štvorka (D4) (obr.č.7)

Trať má na začiatku spoločnú trasu ako úsek Dvojky a Hornej štvorky. Po zdolaní najdlhšieho stúpania je už spomínaná odbočka doprava. Trať mierne klesá a následne sa krátkym miernym stúpaním dostáva na Spodný Kiar, kde sa trať stáča o 180 stupňov vpravo a po krátkom klesaní začína zvlnený profil s prevládajúcimi zjazdmi. Ku koncu trasy prevláda mierne stúpanie až pod štadión keď sa trasa dostáva na koniec štadióna a končí pri veži.
Dolná štvorka má dĺžku 4,3 km a prevýšenie 70 metrov. Nie je vhodná pre začiatočníkov a menej skúsených bežkárov najmä pre náročné zjazdy.
Stiahnite si gpx trate: http://www.bezkar.sk/trasy/Skalka_D4_4,3km.zip

8. Trojka (obr. č.8)

Trať má spoločnú trasu ako Horná štvorka ale v miestach, kde sa odbočuje na Stredný Kiar, tak odbočíme vľavo kde sa napojíme na trasu H4. Pozor, aby sme nešli do protismeru smer Tobogán ale napojíme sa smerom k zjazdu na Ťavu. Vynecháme tak celú vrchnú časť Hornej štvorky.
Nemám jej záznam profilu, pridá do mapky neskôr.
Trať má dĺžku 3,3 km a prevýšenie 58 metrov.
Stiahnite si gpx trate: http://www.bezkar.sk/trasy/Skalka_Trojka_3,3km.zip

9. Skratkou cez Silvestra (neznačená trať, obr. č.9)

Okrem vyznačených tratí môžeme použiť ešte jednu neznačenú trasu, keď po absolvovaní časti Inline dráhy pokračujeme cez Bystrické sedlo smerom rovno do kopca v smere ako sa ide na Hostinec. Asi vo vzdialenosti 100 metrov od Bystrického sedla je v stúpaní odbočka doprava tzv. Silvestrovská, ktorou sa dostaneme pod Tobogán, ktorému sa takto vyhneme. Ďalej už pokračujeme trasou H4 do cieľa.
Táto trasa je vhodná aj pre menej skúsených bežkárov, ktorí si trúfnu na jeden náročnejší zjazd k Ťave.
Trasa má dĺžku 3,8 km s prevýšením 55 metrov
Stiahnite si gpx trate: http://www.bezkar.sk/trasy/Skalka_cezSilvestra_3,8km.zip

Všetky popísané trasy sú značené a jednosmerné okrem úseku od časti Inline dráhy a pokračujúceho úseku do Bystrického sedla. Týmto úsekom sa vraciame späť z Bystrického sedla, Dvojky a Hornej štvorky.
V tomto úseku by sa malo jazdiť po opačnej strane ako obyčajne, teda vľavo. Je to naznačené aj značkami na trati (obr. č.1). Často sa to však nedodržiava, pretože pri príchode z Dvojky či H4 značka prikázaného smeru jazdy chýba. Úsek je však len s malým prevýšením, takže sa tam protiidúci bežkári nemajú problém vzájomne vyhnúť.

Žiaľ aj keď sú na tratiach upozornenia o jazde v protismere (obr. č.1), tak nie všetci toto značenie rešpektujú.
Je potrebné dodržiavať smer bežkovania aby sme predišli nebezpečným situáciám a možnému zraneniu pri strete v zjazdoch či zákrutách.

Verím, že tento článok je užitočný a pomôže mnohým lepšie sa zorientovať na tratiach v okolí štadióna na Skalke.


     
Informácie | 16.1.2022 | Karol Kováč | Čítané 2999x | 4 príspevky v diskusii
Pravidlá pre pohyb na bežkách
Ako sa bezpečne správať na bežkárskych trasách

O tom ako sa správať na bežkách sme sa už mohli dočítať na tomto serveri vo viacerých článkoch. Napriek tomu a aj vzhľadom na stále rastúci záujem o bežkovanie si to opäť pripomenieme.

Začnem najskôr problematikou ako sa dopraviť do stredísk bežeckého lyžovania.

Ak sa rozhodneme ísť vlastným autom alebo sa tam ani inak nedá dostať, mali by sme si pred cestou zistiť ako je to so zjazdnosťou cesty, kam sa chystáme.
Áno, je to dosť ťažké, pretože neexistuje online služba, kde by sme takúto informáciu mohli zistiť. Vodítkom by nám mohlo byť sledovanie počasia a aktuálnych výstrah oficiálnej predpovednej služby SHMU alebo dopravných informácií v rádiách. Ak je počasie pomerne ustálené vieme si nájsť informácie aj na tomto serveri, kde v niektorých snehových správach prispievatelia uvádzajú aj podmienky na príjazdovej ceste do strediska.
Počasie sa však môže nečakane zmeniť a tak sa podmienky na cestách môžu výrazne zhoršiť. V každom prípade je potrebné mať v aute zimnú výbavu, reťaze, lopatu, či aj trochu piesku. Treba si uvedomiť, že jediné auto, ktoré sa dostane do problémov a zostane stáť na ceste dokáže zablokovať dopravu na dlhé minúty, vytvárajú za zápchy a rastie nervozita vodičov často aj so stúpajúcou agresivitou. aj keď sa nám môže zdať, že reťaze dolu nepotrebujeme, musíme si uvedomiť, že s rastúcou nadmorskou výškou sneh a ľad pribúda a problémy môžu nastať aj pri pohybe na parkovisku. Myslime na to a buďme zodpovední a ohľaduplní aj voči menej skúseným vodičom, ktorí by ale nemali preceňovať svoje schopnosti a naozaj zvážiť, či zvládnu komplikovanú situáciu.

A teraz už k zásadným pravidlám pohybu na bežkách.

Pod pojmom bežkár myslím všetkých bežkárov bez rozdielu pohlavia a veku, tak prepáčte, že nebudem pri veľmi často používanom výraze vždy uvádzať v texte ďalej obe pohlavia

1. Najzákladnejším pravidlom je to, aby sme sa správali k ostatným bežkárom ohľaduplne a v každej situácii sme mysleli na to, že sú tu aj iní.

- Ak sme v skupinke pohybujeme sa za sebou, myslime na to, že ak je aj trať dostatočne široká a my ideme napr. klasickým štýlom, tak korčuľujúci bežkár potrebuje pre pohyb cca 2 metre na šírku trate
- Ak sú na trase upravené stopy pre oba štýly, tak korčuľujúci bežkári by nemali zasahovať do stopy pre klasiku a lyžiari klasici by mali podľa možností využívať vytvorenú stopu. Ak už potrebujú zo stopy vystúpiť, tak sa pohybovať po okraji trate pre korčuliarov aby nechali dostatok priestoru pre korčuľovanie.
- Ak sme v skupinke a chceme si oddýchnuť, tak nezostaneme stáť v zákrute, na konci zjazdu z kopca a zastavíme tak aby sme nechali dosť priestoru pre ostatných bežkárov
- Ak spadneme, tak zostaňme na mieste až kým sa nám nepodarí vstať. Bežkári za nami nemôžu vedieť kam sa chceme pohnúť a tak nás obídu podľa svojich schopností. Ak sme však spadli v neprehľadnej zákrute a nikto nás nemôže vidieť, tak sa pokúsme posunúť na okraj trate.
- Ak pred nami alebo oproti nám niekto spadne, okrem toho, že sa mu snažíme vyhnúť, tak sa ho opýtajme, či je všetko v poriadku a nepotrebuje pomôcť. Aj keď sú úrazy na bežkách oveľa zriedkavejšie, môžu nastať a môže sa stať, že v odľahlejších miestach nie je mobilný signál, či bežkár nemá pri sebe telefón a často ste tak možno jeden z mála, ktorý mu vie pomôcť. Myslime na to.

2. Po trati sa pohybujeme po pravej strane ak to nie je značením určené inak a platí pravidlo uvedené v prvom bode o nechaní priestoru pre rýchlejších bežkárov

3. Ak jazdíme po trase, kde je obojsmerná premávka ale vytvorená je iba jedna stopa pre klasiku, tak prednosť v stope má bežkár prichádzajúci z hora bez ohľadu na to na ktorej strane je stopa vytvorená.

- Neplatí v tomto prípade, že bežkár idúci z kopca v stope, ktorá je z jeho pohľadu vľavo a my ideme správne po pravej strane nám musí stopu uvoľniť. Je to z jednoduchého dôvodu, že vystúpenie zo stopy v zjazde vo väčšej rýchlosti je oveľa komplikovanejšie ako pri stúpaní, najmä ak ide o menej skúsenejšieho bežkára
- To isté platí aj pre korčuliarov, kde musí byť obozretnejší ten, ktorý ide do kopca a uvoľniť trasu bežkárovi, ktorí ide v zjazde

4. Pri obiehaní pomalšieho bežkára, najmä ak je to v zákrute, či inej zložitejšej situácii je dobré upovedomiť ho z ktorej strany ho chcem obehnúť aby sme predišli možnej kolízii.

5. Bežkár, ktorý sa chystá zmeniť smer odbočením v mieste, kde sa trať rozbočuje alebo z iného dôvodu by sa mal presvedčiť o situácii za sebou, či tým neohrozí iného.

6. Ak prídeme k úseku trate na ktorú si netrúfame, tak radšej vyzujme bežky a opatrne pri okraji trate prejdime úsek pešo, tak aby sme trať nepoškodili.

Aj keď to nepatrí k zásadám pohybu na bežkách, tak na upravované bežkárske trate nepatria turisti bez lyží, sánkari, psy, či detské kočíky. Takúto paletu aktivít je často vídať najmä počas víkendov či sviatkov, keď je na tratiach aj najviac bežkárov.

Často je počuť argumenty, že kam majú ľudia bez bežiek ísť, keď niektoré časti upravovaných tratí vedú po turistických trasách.
Ťažko si však viem predstaviť turistov, ktorí sa brodia po pás v snehu po neupravenej turistickej trase alebo mamičku, či otecka tlačiacich kočík v závejoch. Bežkárske trasy sú často vedené po zvážniciach, kde lesníci ťažia drevo. Ale tí po dohode a rešpektujúc potreby bežkárov nebrázdia po zvážniciach svojimi mechanizmami počas zimnej sezóny.
Áno, zima na horách je nádherná. Ak si ju chceme užívať naplno zaobstarajme si bežky, či skialpové lyže. Ak to nechceme, tak aspoň nekazme radosť iným a úsilie, ktoré je vynakladané na úpravu tratí, nájdime si iné trasy, ktorých je nespočetne viac ako upravovaných tratí pre bežkárov.
Počas posledného oteplenia boli komplet zdevastované od peších turistov trasy zo Skalky po Tunel a aj zo Skalky smer Hostinec.Po následnom ochladení zostali trate tam kde prešli turisti takmer nezjazdné, hrboľaté a tam kde to turisti neprešli, tam po napadnutí do 5 cm snehu sú trate veľmi dobre zjazdné.
Áno, niekedy turisti trasu, ak je tvrdá nepoškodia a okrem toho, že prekážajú bežkárom tak nespôsobujú iné problémy. No oveľa častejšie upravenú trasu poškodzujú ako som napísal vyššie.

Takže viac tolerancie verejnosti k práci a úsiliu ľudí, ktorí trasy pripravujú by bolo namieste.
Pokúsme sa všetci správať sa na upravovaných bežkárskych tratiach ohľaduplne a podľa pravidiel aby sme si mohli užiť niekoľko týždňov priaznivých podmienok, ktoré sú nevyhnutné pre bežecké lyžovanie.


     

strana 2 3 4 5 6